Otobüs yolculukları uzun süreceği zaman sıkıcı bir hal alabilmektedir. Yolculuklarınızda sıkılmamak için yapabileceğiniz şeyler bulunmaktadır. Bunların başında bir şeyler seyretmek gelmektedir. Yolculuklarınızda film izleyerek seyahatlerinizi daha güzel hale getirebilirsiniz. Biz de bu sebeple sizler için birtakım belgeseller derledik. Güzel bir otobüs yolculuğu için aşağıdaki belgeselleri izleyebilirsiniz.

1-     180° South

dağ, su, açık hava, doğa içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Bir maceracı olan Jeff Johnson’un Patogonya seyahatini konu alan bu belgesel, doğa ile insan arasındaki kuvvetli bağı da gözler önüne sermektedir. Brokedown Melody ve Thicker Than Water gibi macera ve spor temalı belgesellerin daha öncesinde yönetmenliğini yapmış olan Chris Molly bu belgesilin de yönetmen koltuğunda oturmaktadır. Doğal güzellikler ve yaratıcılığın da buluşması ile 180° South pek çok insan tarafında oldukça taktir görmüş bir belgeseldir.

2-     In the Hands of the Gods

kişi, bina, adam, dik içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

5 İngiliz gencin Maradona ile tanışmak için Amerikaya yaptıkları seyahati anlatan In the Hands of the Gods, ismini Maradona’nın 1986 Dünya kupasında İngiltere’ye eli ile attığı “Tanrının Eli” golünden almaktadır. Yönetmenlik koltuğunda Benjamin Turner ve Gave’in oturduğu, In the Hands of the Gods gençlerin yeni bir coğrafyayı keşfetmeleri esnasında yaşadıklarını son derece güzel bir şekilde işleyerek izleyici ile buluşturmaktadır.

3-     The Endless Summer

Bir diğer muhteşem eser olan The Endless Summer; Mike Hynson, Bruce Brown ve Robert August isimli sörfçülerin başından geçen maceraları Dünya çapında yaşadıkları sörf maceralarını anlatmaktadır. Sörfün popülerliğinin arttığı bir dönemde çekilmiş olan The Endless Summer, siyah beyaz bir yapıt olmasına rağmen oldukça fazla izlenmiştir. Bir seyahat acentasından almış olduğu fikir ile yaz mevsimini kovalamaya başlayan Bruce Brown, kelimenin tam manası ile Dünya’nın neresinde mevsim yaz ise, oraya giderek sörf yapmaktadır. ABD Ulusal Film Kaydı tarafından 2002 yılında korumaya alınan The Endless Summer, yayınlanmasının ardından sörf tutkunu pek çok insana da ilham kaynağı olmuş Dünya’yı gezmelerine vesile olmuştur.

4-     Mountain

Dünya’nın en muhteşem dağlarından eşsiz benzersiz görüntüler sunmakta olan bu belgesel Willlem Defoe’nun muhteşem anlatımı ile buluşunca çok kıymetli bir yapıt halini almıştır. Özellikle, bu görüntülerin arasında Türk dağcı Renan Öztürk tarafından çekilen görüntülerin de bulunması bu yapıtı daha özel kılmaktadır. Jennifer Peedom’un yönetmenlik koltuğunda oturduğu bu yapıt aynı zamanda klasik müzik ile de izleyicilerine işitsel bir şölen sunmaktadır.

5-     Encounters at the End of the World

kar, açık hava, kayak, doğa içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

İzleyicilerine Antartika’da yaşamı muhteşem bir şekilde anlatmakta olan Encounters at the End of the World, Werner Herzog’a tarafından çekilmiş muhteşem bir belgeseldir. Belgeselin bu derece taktir toplamasının en büyük sebebi Werner Herzog’un muhteşem anlatım yeteneğidir. Belgesel geneli itibariyle, Antartika’da yer alan farklı insanların bölge şartlarındaki yaşamını konu edinmektedir. Werner Herzog’un vurgu yaptığı noktalardan ise en önemli olanı şüphesiz Antartika’nın penguenlerden ibaret olmadığı. Hatta o kadar ki filmin sloganı bile “Penguenler hakkında olmayan bir Antartika belgeseli” şeklindedir.

#

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir