Ülkemiz görülmeyi hak eden pek çok eşsiz rotaya sahiptir. Muhteşem doğal güzellikleri, benzersiz tarihi oluşumlar, eşsiz mimari yapılar, doğal güzellikleri ile her karışı benzersiz bir ülkede yaşamaktayız.

Amasya

su, nehir, açık hava, vapur içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Türkiye’nin gezilecek yerleri denildiği zaman akla ilk gelen noktalardan birisi olmasa bile Amasya, mutlaka görülmesi gereken bir şehrimizdir. Özellikle Osmanlı tarihi için oldukça kilit bir öneme sahip olan Amasya, Osmanlı döneminde şehzadelerin eğitim gördüğü şehirdir. Çelebi Mehmet, Yıldırım Bayezid ve 2. Murat gibi büyük padişahlar da Şehzadeler Şehri Amasya’da yetişmişlerdir. Amasya’yı ziyaret ettiğiniz zaman mutlaka görmeniz gereken bazı noktalar vardır. Bunların başında Yeşilırmak kenarlarında bulunmakta olan Amasya evleri, Amasya Kalesi, Hazeranlar Konağı ve 2. Beyazıt Camisi gibi önemli yapılar gelmektedir. Tarihi yapıları, el ürünlerini bulabileceğiniz çarşıları, Osmanlı’nın muhteşem dokusunu gördükten sonra biraz da doğal güzellikleri görmek isterseniz, en güzel noktalardan birisi şüphesiz Borabay Gölü’dür. Şehir merkezine yaklaşık 65 kilometre uzaklıkta bulunan Borabay Gölü oldukça güzel bir doğal oluşumdur. Amasya ziyaretiniz esnasında Ferhat’ın Şirin için açmış olduğu kanalı da görmeniz mümkündür.

Karadeniz Yaylaları

açık hava, dağ, kar, doğa içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Özellikle yaz aylarında oldukça popüler olan Karadeniz Yaylaları, doğal güzellikler arasında kaybolmak ve bol oksijen dolu bir nefes almak isteyenler için son derece doğru bir adres. Ayder Yaylası’nde güzel bir yürüyüş yaptıktan hemen sonra Fırtana Deresi’nde rafting yapabilirsiniz. Rize tarafına geçerek Pokut Yaylası’nı ziyaret edebilir, bulutlara dokunabilirsiniz. Bahar aylarında daha da güzelleşen yaylalara gitmek için Kamil Koç, Ulusoy Turizm, Metro Turizm bilet al şeklinde Google üzerinde aramalar yapabilir, büyük firmalardan güvenle bilet satın alabilirsiniz. İlk lokasyon olarak Trabzon’a gitmenizi tavsiye ederiz. Yaylalar arasında mesafe bulunduğundan dolayı araç kiralayarak gezmenizi tavsiye ederiz.

Kapadokya

hava taşıtı, balon, ulaşım, açık hava içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Uzak Doğulu turistlerin özellikle yoğun rağbet gösterdiği Kapadokya, “Güzel Atlar Ülkesi” anlamına gelmektedir. Her ne kadar günümüz şartlarında bu ismini çok yansıtmıyor olsa da peribacaları ve uçan balonları ile ziyaretçiler tarafından oldukça rağbet görmektedir. Özellikle güneş doğarken kamp çadırınızdan çıkarak muhteşem balon manzaralarını seyredebilirsiniz. Bölgede yer alan bir diğer ilgi çekici yapı türü ise yeraltı şehirleridir. Özellikle Türkiye’nin en bilinen yeraltı şehirlerinden birisi olan Derinkuyu, görülmesi gereken bir diğer en önemli noktadır.

Mardin

bina, açık hava, dağ, geniş içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Farklı birçok kültürden insanın bir arada yaşamakta olduğu Mardin, görülebilecek en güzel şehirlerden birisidir. Farklı kültürlerin bir arada yaşamasından kaynaklı olarak bölgede yüksek bir kültürel çeşitlilik söz konusudur. Mardin’in en önemli noktalarından birisi olan Dara Antik Şehri ve Mor Mihail Kilisesini kesinlikle görmelisiniz. Mardin’de yer alan Dayrülzeferan Kilisesi ise Süryani ibadethaneleri içerisinde en eski olanlardan birisidir. Mardin’in en eski camilerinden birisi olan Ulu Cami ve Kasımiye Medresesi de görülmesi gereken diğer önemli eserlerden bazılarıdır. Mardin yemek kültürü olarak da oldukça çeşitliliğe sahiptir. Özellikle kaburga dolması ve Mardin kebabı mutlaka denemeniz gereken lezzetler arasında yer almaktadır. Buna ek olarak daha ziyade Arap kültüründen bizim kültürümüze geçmiş olan Mırra kahvesini de denemenizi tavsiye ederiz. Mırra, birkaç defa demlenmekte olup, içimi sert bir kahve olması sebebiyle de küçük bardaklarda servis edilmektedir.

Nemrut Dağı

Özellikle gün doğumunu seyretmek için bulunmak isteyebileceğiniz noktalardan birisi olan Nemrut Dağı, Adıyaman’ın mutlaka görülmesi gereken noktalarından birisidir. Yerden yüksekliği 2150 metre olan Nemrut Dağı, üzerinde bulunan ve henüz nasıl yapıldığı tam olarak bilinemeyen heykelleri ile oldukça dikkat çekmektedir. Özellikle güneşin doğuşu ve batışını izlemek için oldukça güzel manzaralar sunmakta olan Nemrut Dağı, mutlaka ziyaret edilmesi gereken önemli bir noktadır.

#

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir