Salda Gölü Neden Popüler Oldu?

açık hava, su, sahil, okyanus içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Saldivler ya da Türkiye’nin Maldivleri olarak bilinen Salda Gölü, yıllardır oldukça fazla sayıda turist ağırlamaktadır. Salda Gölü görünüş olarak Maldivleri andırmaktadır. Bunun en önemli etkenlerinin başında ise beyaz kumsalları ve berrak suyu gelmektedir.

Salda Gölü’nün bu kadar popüler olmasında Burdur’un diğer güzellikleri de geliyor. Isparta’nın Kuyucak Köyü’nün lavanta tarlaları ile isminin duyulması da bölgenin ziyaretçi potansiyelini oldukça arttırmıştır. Sularının kireçli olması sebebiyle suya girdiğinizde sabunlu bir suda yüzdüğünüz hissine kapılabilirsiniz. Salda Gölü’nün bir diğer önemli özelliği ise Mars hakkında bize önemli bilgiler veriyor olmasıdır. Dünya üzerinde jeolojik olarak Mars ile benzerlik taşıyan iki önemli noktadan birisi olan Salda Gölü, Mars’ın eski zamanları konusunda bizlere önemli ipuçları da veriyor. Halen araştırmacılar tarafından da sıklıkla ziyaret edilmektedir.

Salda Gölü’nün Özelliği Nedir?

su, doğa, açık hava, göl içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Salda Gölü’nün en önemli özelliklerinden birisi temizliğidir. Suyun berrak yapısı ile oldukça dikkat çekmekte olan Salda Gölü, Türkiye’nin en derin sularından birisidir. Deniz seviyesinden 1140 metre yükseklikte bulunan Salda Gölü 44 metrekarelik bir yerleşim alanı ve 184 metrelik derinliği ile en büyük 3. gölümüz.

Tektonik yapıda bir göl olması sebebiyle çok yoğun minerallerle dolu bir suya sahiptir. Özellikle magnezyum, soda ve kil oranlarının da yüksek olması sebebiyle suyunun cilt hastalıklarına şifalı olabileceği düşünülmektedir. Rakımı yüksek olan Salda Gölü, akarsular, yeraltı suları ve yağışlar ile beslenen bir kapalı havza olduğundan zaman zaman göl suyunda çekilmeler meydana geliyor. Su seviyesinin azalması ile birlikte Salda Gölü içerisinde 7 adet ada oluşmaktadır.

Salda’ya Nasıl Gidilir?

Burdur Yeşilova’da bulunan Salda Gölüne ulaşım zor değildir. İlçe merkezine 4 kilometre uzaklıkta bulunan Salda Gölü, Burdur şehir merkezine 75 kilometre mesafede, Denizli’ye 80, Isparta’ya ise 110 kilometre mesafededir.

Salda Gölü’ne en kolay ulaşım şekillerinden birisi uçak yolculuğudur. Denizli uçak bileti satın alarak Denizli üzerinden Salda Gölüne kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Salda Gölü’ne ulaşımınızı farklı otobüs firmaları ile sağlayabilirsiniz. Genel itibariyle pek çok otobüs firması bölgeye sefer düzenlemektedir. Konumu itibariyle ulaşım sağlamak kolaydır.

Salda Gölü’nde Yüzülür mü?

açık hava, dağ, doğa, su içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Muhteşem görüntüsü ile içinizde ciddi bir yüzme arzusu oluşturacak Salda Gölü, yüzme konusunda dikkat edilmesi gereken bir göldür. Özellikle killi bir toprak yapısı bulunduğundan dolayı toprağı kısmen bataklık gibidir. Gölün birden derinleşen kısımları da olduğundan denetim altında olan plajları dışında göle girilmesi son derece tehlikelidir. Doğanbaba Halk Plajı ile Salda Orman Bakanlığı Tabiat Parkı içerisinde yer alan plajlardan göle girebilirsiniz.

Türkiye’nin en büyük ve en temiz göllerinden birisi Salda Gölü, haziran eylül aylarından güzel yüzme imkanı sağlamakta. Suyunun sıcaklığı için serin diyebiliriz. Fakat ne fazla serin ne fazla sıcak bir su olduğu söylenemez.

Göl kenarında keyifli bir vakit geçirmek istiyorsanız, sizin için en uygun zaman akşamüstü saatleridir. Öğle saatlerinde Salda Gölü’nde bulunacaksanız, yanınızda mutlaka şapkanızı bulundurmanızı tavsiye ederiz. Kumların beyaz olmasının da etkisiyle güneş yansıması oldukça fazla bu sebeple mutlaka güneş gözlüğünüzü de yanınızda bulundurmanızı tavsiye ederiz. Buna ek olarak güneş kreminizi de yanınızda bulundurun.

Salda Gölü Kenarında Konaklama

Salda Gölü doğal bir sit alanı olması sebebiyle etrafında yapılaşmaya izin verilmeyen bir bölgedir. Türkiye’nin korunması gereken muhteşem güzelliklerinden birisi olan Salda Gölü, özellikle kamp tutkunları için de çok cazip bir lokasyondur. Çadırınızı kapıp siz de muhteşem vakit geçirebilirsiniz.

#

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir