Özgürlük Anıtı

açık hava, bina, geniş, su içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Konu heykeller olunca ilk sırada tabi ki Özgürlük Anıtı geliyor. Pek çoğunuzun bildiği üzere New York’ta yer alan Özgürlük Anıtı, Amerika’nın en önemli sembollerinden birisi olmuştur. 1886 yılında New York’un Liberty Adasına inşa edilen Özgürlük Anıtı tam olarak 93 metre yüksekliğindedir. Özgürlük Anıtı, sembolik anlamının yanı sıra gözetleme kulesi olarak da kullanılmaktadır.

Kurtarıcı İsa Heykeli

açık hava, uçma, dik, kar içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Brezilya sınırları içerisinde bulunan Kurtarıcı İsa Heykeli, Rio De Janeiro kentinde, Corcovado dağında yer almaktadır. Şehrin en önemli sembollerinden birisi durumunda olan Kurtarıcı İsa Heykeli 710 metre yükseklikte bulunmaktadır. Manzarası oldukça eşsiz olan Kurtarıcı İsa Heykeli kusursuz bir eserdir. Brezilya’yı ziyaret eden pek çok kişi Kurtarıcı İsa Heykelini görmek için Corcovado’ya tırmanmaktadır.

Moai

çayır, açık hava, alan, dağ içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Paskalya Adası oldukça gizemlidir. Dünya üzerindeki birçok yerleşim yerinden oldukça uzakta bulunan Moai’de bu tip heykellerin nasıl yer aldığı halen tam olarak çözülememiştir. Oldukça enteresan şekilde bu adada yüzlerce heykel bulunmaktadır. Aralarında insan sureti şeklinde heykeller de bulunan 1000’in üzerinde heykel bulunmaktadır. Nasıl yapıldıkları da henüz çözülememiştir.

Küçük Deniz Kızı

su, açık hava, vapur, oturma içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Bir kayanın üzerinde oturmakta olan deniz kızı heykeli, Langelinie limanında yer almaktadır. Kopenhang’ın en önemli sembollerinden birisi haline gelen Küçük Deniz Kızı Heykeli, pek çok ziyaretçiye de sahiptir. Yapımına 1909 yılında başlanmış olan Küçük Deniz Kızı Heykeli yaklaşık 4 yıllık bir çalışma neticesinde 1913’te tamamlanabilmiştir. Bölgenin en önemli turistik değerlerinden birisidir.

Düşünen Adam Heykeli

bina, ağaç, geniş, park içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Paris’in en önemli sembollerinden birisi haline gelen Düşünen Adam Heykeli, Auguste Rodin tarafından tasarlanmıştır. Dünya’nın en önemli heykelleri arasında yer almaktadır. Rodin Müzesi’nde ziyaretçileri ile buluşmakta olan Düşünen Adam Heykeli, felsefi düşüncenin de sembolü durumundadır.

Terrace Of The Lions

M.Ö 2,000’li yıllarda bir liman kenti olarak aktif kullanılan Mykonos, Yunanistan’ın takım adalarından birisidir. Eski Yunanistan’da aktif olarak ticari amaçlar ile kullanılmıştır. Antik döneme ait kalıntıların da büyük bir kısmı, günümüze ulaşmış olup bunlar arasında Terrace Of The Lions olarak bilinen Aslanın Terası Heykelleri de yer almaktadır.

Nemrut Dağı Heykelleri

taş, açık hava, tuğla, taşlı içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Dünya’nın en bilinen heykelleri arasında yer almakta olan Nemrut Heykelleri ülkemizde yer almaktadır. Nemrut Dağı’nın zirvesinde yer almakta olan heykellerin gizemi halen tam olarak çözülememiştir. Nemrut dağında yer alan antik mezarlar üzerinde bulunan devasa heykeller görenleri şaşkınlığa uğratmaktadır.

Anavatan Çağırıyor Heykeli

Stalingrad Muharebesi anısına inşa edilmiş olan Anavatan Çağırıyor Heykeli en meşhur heykeller arasında yer almaktadır. Özellikle Ruslar tarafından oldukça önemli bir heykel olan Anavatan Çağırıyor Heykeli, 1967 yılında tamamlanarak halkın ziyaretine açılmıştır. Rus halkı tarafından kutsal olarak da görülmekte olan bir heykeldir. Ziyarete açıldığı dönem Dünya’nın en büyük heykeli olan Anavatan Çağırıyor Heykeli, şu anda bu unvanını korumamaktadır.

Birlik Heykeli

dağ, açık hava, kişi, doğa içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Hindistan’ın en önemli bağımsızlık sembollerinden birisi olan Birlik Heykeli, Gucerat bölgesinde bulunmaktadır. Hindistan’ın bağımsızlık mücadelelerinde oldukça önemli bir payı olan Sardar Vallabhbhai Patel anısına yapılmış olan bu heykel yıllardır büyük bir saygı ile ziyaret edilmektedir. 2018 yılında yapımı tamamlanmış olan Birlik Heykeli, 182 metre yüksekliğindedir. Dünya’nın en uzun heykeli unvanına sahiptir.

Büyük Gize Sfenksi

Kahire’de Gize piramitlerinin önünde bulunan Büyük Gize Sfenksi oldukça görkemli bir diğer heykeldir. Dünya’nın en büyük taş piramidi olma özelliği taşımaktadır. 20 metre yükseklikte olan Büyük Gize Sfenksi’nin genişliği ise yaklaşık olarak 6 metredir. Gize piramitleri kadar ilgi görmekte olan bu heykeli mutlaka ziyaret etmenizi öneririz.

#

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir