Kültürümüzün şüphesiz en önemli unsurlarından birisi kahvaltılarımızdır. Kahvaltı kültürü, ülkemiz genelinde pek çok şehirde oldukça farklılık gösterebilmektedir. Bölgelere göre kahvaltıda kullanılan ürünler ve çeşitlilik değişiklik göstermektedir. Kahvaltı uzmanlarca da günün en önemli öğünüdür. Bu sebeple asla aksatmamak gerekir. Ülkemizin en güzel kahvaltıları sizce hangi şehirlerdedir?

İzmir

yiyecek, tabak, tablo, doldurulmuş içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Hemen herkesin aklına ilk olarak boyoz gelen İzmir, güzel bir kahvaltı sofrası bulabileceğiniz illerimizdendir. Boyoz, haşlanmış yumurta ve kumru İzmir kahvaltılarının vazgeçilmezlerindendir. Bunlara ek olarak ise İzmir’in birbirinden güzel zeytinyağlı lezzetleri ve İzmir tulumu da eklenince enfes olduğu kadar besleyici bir kahvaltı sofrası kurulmuş oluyor. Ispanaklı kol böreği de eklenince tamam olan İzmir kahvaltısı, muhteşem manzarası ile sizleri bekliyor.

Van

Kahvaltı denilince sembol olan illerimizden birisi de Van’dır. Sadece Van’da değil, Van dışında birçok yerde de Van kahvaltısı bulabilmeniz mümkündür. Başrolün birçok lezzet tarafından paylaşıldığı Van kahvaltısında sofranızda oldukça güzel lezzetler bulabilirsiniz. Bunların başında bal ve kaymak, pek çok çeşit reçel, oldukça farklı çeşitlerde peynirler, Van’a özgü lezzetlerden Murtuğa, kavurma ve kavut gibi tek öğünle sizi akşama kadar tutacak lezzetler gelmektedir.

Gaziantep

yiyecek, tabak, tablo, dilim içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Yöresel lezzet ve yemek kültürü denilince akla gelen ilk şehirlerden birisidir Antep. Kebapları ve mezeleri kadar kahvaltı kültürü ile de oldukça taktir toplayan Gaziantep, ilk olarak beyran çorbası ile akla gelmektedir.  Özellikle soğuk günlerde içinizi ısıtacak Beyran çorbası oldukça doyurucu ve tok tutucu bir lezzettir. Gaziantep ve kahvaltı denilince akla gelen bir diğer enfes lezzet Antep katmeridir. Lezzet olarak muhteşem olan Antep katmeri, fıstık ve kaymak içermektedir. Çıtır çıtır olan Antep katmeri tercihe göre çay ya da süt ile servis edilebilmektedir.

Trabzon

Şimdi ise gelin birlikte Karadeniz Bölgesine doğru bir yolculuğa çıkalım. “Trabzon kahvaltısı” da tabelalarda sıklıkla görebileceğiniz bir kahvaltı türüdür. Trabzon’un eşsiz lezzetlerinden meydana gelmekte olan Trabzon kahvaltısında başrolde herkesin tahmin edeceği üzere çay ve mısır ekmeği bulunmaktadır. Kahvaltının assolisti ise muhlama olup (diğer adı ile kuymak), bolcana tereyağ ve peynirden oluşmaktadır.

Konya

Etli ekmek ile aklımıza gelmekte olan Konya’da kebapları kadar kahvaltı kültürü ile de ziyaretçilerini şaşırtmayı başarmaktadır. Özellikle ilk kez duyanların şaşıracağı bamya çorbası Konya kahvaltılarında sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Kahvaltıların bir başka vazgeçilmezi olan tahinli pide ise sizleri uzun süre tok tutmayı hedefliyor. Tahinli pideye ek olarak sebzeli ve peynirli pide çeşitleri de bulunmaktadır. Konya kahvaltılarının bir diğer enfes lezzeti ise Konya sıkmasıdır. İçerisinde Konya küflü peyniri bulunan Konya sıkması, sac üzerinde pişirilmektedir.

Sivas

yiyecek, iç mekan, tablo, oturma içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Sivas’ın kahvaltı kültürü herkese uygun gelmeyebilir. Fakat lezzeti ile bir kere yiyenin bir daha yiyeceği Sivas kelle kahvaltı sofralarında baş rolde bulunuyor. Hazırlanış olarak oldukça zahmetli bir yemek olan Sivas kelle lezzeti dillere destan bir yemektir. Form olarak çorba şeklinde de sıklıkla tercih edilmekte olan Sivas kelle, Sivas kahvaltılarının vazgeçilmez ögesidir. Ön yargılı yaklaşmayıp bir kez olsun denemenizi tavsiye ederim. Sivas katmerini de denemeyi unutmayın.

Diyarbakır

Pek çok çeşit lezzet bulunan Diyarbakır kahvaltılarının başrolünde tabla ciğeri gelmektedir. Yanında meşhur Diyarbakır lavaşı ile servis edilmekte olan tabla ciğeri kahvaltı için oldukça doyurucu bir lezzettir. Peynir çeşitliliği oldukça yüksek olan Diyarbakır kahvaltıları peynirleri kadar zeytinleri konusunda da yüksek çeşitliliğe sahiptir. Soğuk güveç ise Diyarbakır’ın vazgeçilmez bir diğer lezzetidir.

#

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir